Türkisch – Türkçe

Müzik kalbin evrensel dilidir.
Denenmemiş bir yola çıkmak cesaret ister. Güvensizlik ve korkunun olmadığı bir ortamda yeni bir şeyler yaratmanın sınırları nasıl yok ettiğini görmek muhteşem bir deneyim oldu.
Avustürk; Avusturyalı şarkı-şarkı yazarlığını Türk-Asya geleneğiyle birleştirir. Bizler; Avusturyalı şarkıcı, besteci ve söz yazarı Karl Doblhammer ve Boğaz’daki metropolden Türk besteci, virtüöz ve aranjör Necip Yılgın iki yıl önce küçük bir partide tanıştık. Aramızdaki sözlü iletişim oldukça sınırlıydı. Almanca iletişim imkansızdı. Benim Türkçem onun İngilizcesi gibi çok mütevazi bir boyutta idi. Bu basit sözlü iletişim, birlikte müzik yapmak ve hedefimizde ilerleme sağlamak için yeterliydi. Her şey çok eğlenceli idi ve bestelerimizi yapmak için defalarca bir araya gelmeye başladık. Her bir şarkıyı yılın her bir ayına adama fikri doğmuştu.
Bu prodüksiyonda ana müzik aletleri olarak Orta Asya kökenli tar ve armonikayı kullandık, bu iki enstrümanın sesleri birbirini mükemmel bir şekilde tamamladı. Yaptığımız müzik bizi birbirinden çok farklı olan bireysel müzikal geçmişimizin köklerine sürükledi. Çalışmalarımızda alçakgönüllü, açık fikirli ve bütün sınırları aşma isteğinden esinlenerek ortak bir zemin keşfetmeye odaklanmıştık.
Bu süreçte birçok başka müzisyenlerde bize katıldı.
Dinleyicilerimizi müziğimizin dinamiği ve gücünü bizimle paylaşmaya davet ediyoruz.
Şu anda kaydını gerçekleştirdiğimiz ilk albümümüzün ismini ’12 Ay-1 Yıl‘ verdik. Albümümüzün teknik yapılandırması şimdi gitti.

Grubumuz;
Necip Yılgın                            tar, bağlama, perküsyon, vokal
Karl Doblhammer                  gitar, armonika, vokal
Cem Sait Arsantunalı             perküsyon, bateri
Erkan Yiğitbaşı                                   bass

İlk canlı performans Ekim 2015.